Koriza

Etken: Etken Haemophilus paragallinarium’dur(Gr.negatif). Dayanıksız olup konakçı dışında kısa sürede ölür.

Bulaşma : Koriza akut seyirli bir üst solunum yolu hastalığıdır.Bulaşma hastalar ve portörler ile olur.Solunum ve sindirim sistemi ile bulaşır.Çoğunlukla kış aylarında çıkar.Hastalık özellikle gençlerde ve yumurtlama dönemindeki hayvanlarda sıkça görülür.

Hastalığın seyri ve semptomlar : Yüzde şişlik ve konjiktivitis (gözlerin kapanması),seröz veya prulent burun akıntısı ile karakterizedir. Yumurtlama döneminde ki tavuklarda verim düşüklüğü ve solunum güçlüğü şekillenir. Erkeklerde sakallarda ödem sıklıkla görülür.Hasta hayvanlarda yem ve su tüketiminde azalma vardır. Mortalite %10 morbidite ise %80 civarındadır.Hastalığın seyri 2 hafta kadardır.Hastalığı atlatanlar 2-3 ay bağışıklık kazanırlar.

Sağıtım ve Korunma : Sülfa-tmp ve enrofloksasin başarı ile kullanılmaktadır. Korunmaya kümesin  dezenfeksiyonuna dikkat edilmekle başlanmalı. Korizaya karşı 2-3 serotip içeren inaktif adjuvanlı aşılar kullanılır.10-20 haftalı hayvanlara deri altı verilince uygun bağışıklık kazanılır.Bu içeriği sosyal medyada paylaşmayı unutma.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder